Trocha historie

Psal se rok 1935 a místní odbor Národní jednoty severočeské (NSČ) dal podnět ke zřízení České obecní školy ve Špindlerově Mlýně, první zápis určil na celním úřadě dne 31. srpna 1935 od 8:00 do 11:00 hodin. Důvodem zřízení české školy bylo posílení češství v této oblasti, která byla převážně německá. Plnou podporu získal i v Ministerstvu školství a národní osvěty. Přípravné práce proběhly velmi rychle. Jako jediné možné umístění bylo zjištěno v budově německé obecní školy. České třídě byla poskytnuta místnost v přízemí vpravo, kde se v současné době nachází učebna D.

Inspektorát státních škol v Trutnově taktéž vyzval místní odbor, aby se postaral o dopravu nutného školního zařízení. V Horní Rokytnici byla zrušena třída, se svolením inspektorátu převzal Špindlerův Mlýn v dostatečném počtu vkusné zánovní lavice, tabuli, stůl, židli, skříň, umyvadlo a obraz prezidenta republiky. Úřední knihy a učebnice dodala Státní obecná škola ve Vrchlabí... Více naleznete níže, v příloze :-)