MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ - UZAVŘENÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY

10. 03. 2020

Vážení rodiče,

v příloze Vám posílám informace k vyhlášenému nouzovému stavu v ČR, které nahrazuje Mimořádné opatření MZ ve věci uzavření škol a školských zařízení.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA JE UZAVŘENA OD 11. 3. 2020

Z tohoto opatření vyplývá:

• Zakazuje se osobní přítomnost žáků a studentů v ZŠ, SŠ, VOŠ a všech školských zařízeních (DDM, DM a internáty, PPP, SPC, ŠD, ŠJ, ŠK apod.).
  • Na zaměstnance se tento zákaz nevztahuje
  • Školní jídelny mohou nadále fungovat, ale pouze pro zaměstnance a cizí strávníky - JÍDELNA ZŠ BUDE UZAVŘENA, OBĚDY AUTOMATICKY OD 11. 3. ODHLÁŠENY
  • MŠ fungují dále v nezměněném režimu včetně stravování

OŠETŘOVNÉ - NALEZNETE KE STAŽENÍ V PŘÍLOZE, žádost podáváte u zaměstnavatele

Na ošetřovné má při splnění stanovených podmínek (§ 39 až 41 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění) nárok zaměstnanec, pokud nemůže vykonávat zaměstnání z důvodu ošetřování nemocného člena domácnosti (dříve se tato dávka nazývala "Podpora při ošetřování člena rodiny"). Náleží také v případě, kdy zaměstnanec nemůže pracovat, neboť musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let, protože školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu epidemie, havárie či jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje, sama onemocněla. Při péči o dítě starší 10 let z důvodu uzavření školy ošetřovné nenáleží.

Ošetřovné je dávka nemocenského pojištění a vyplácí ji od prvního dne ošetřování příslušná okresní správa sociálního zabezpečení po dobu nejdéle 9 kalendářních dní (popřípadě 16 kalendářních dní u osamělého zaměstnance, který má v trvalé péči dítě ve věku do 16 let, které neukončilo povinnou školní docházku). Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v ošetřování vystřídat (vystřídání v péči je možné jen jednou). Doba poskytování ošetřovného se tímto vystřídáním neprodlužuje.

V případě nároku na ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření dětského výchovného zařízení jej uplatní zaměstnanec tiskopisem "Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovné zařízení (školy)". Tento tiskopis mu vydá ve 2 vyhotoveních škola (výchovné zařízení), do které dítě chodí. Zaměstnanec doplní část B tiskopisu a předá jej neprodleně svému zaměstnavateli. Druhý díl tohoto tiskopisu slouží pro uplatnění nároku v případě vystřídání v péči o dítě, jinak se nepoužije.

Zaměstnavatel vyplní v tiskopisech v rubrice "záznamy zaměstnavatele" které dny v průběhu potřeby ošetřování zaměstnanec pracoval a kdy nastoupil do zaměstnání. Doklady k uplatnění nároku na dávku spolu s vyplněným tiskopisem "Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění" předá neprodleně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.